post

Българска финтек асоциация издаде първия цялостен доклад за състоянието на финтек сектора в България. Целта на проучването, извършено в партньорство със SEE News, е да се извлече и систематизира подробна информация относно всеки един аспект от финтек индустрията – от цялостен поглед върху финтек екосистемата, през пазарен анализ на компаниите, до състоянието на регулаторната рамка в страната.

„Нашата мисия е да насърчим иновациите, да развиваме средата и така да помогнем на българските финтек компании да се откроят в световен мащаб.“ – Валери Вълчев, Съосновател и председател

Ключовите изводи от доклада показват потенциала за активно развитие на сектора в страната. Броят на компаниите, идентифицирани като финтек е 65, като 41 от тях са стартъпи, а 24 са вече установени компании. Към момента на съставянето на доклада средната възраст на предприятията е 6 години. Повече от половината от тях са създадени след 2015 г., което е показателно за ключовата роля на стартъпите във финтек екосистемата.

Сърцето на българската екосистема е столицата София, в която се създава и развива талантът на множество ИТ-специалисти. Градът разполага с подходящи ресурси и инфраструктура, доказателство за което е фактът, че 54 от идентифицираните компании са установени в София. Градът е една от най-бързо развиващите се дестинации в Югоизточна Европа и има потенциал да се превърне във финтек центъра на Централна и Източна Европа. Българските стартъпи са подкрепяни, както от инвестиционни фондове, бизнес ангели и частни инвеститори, така и от местните банки, чрез редица инициативи за подпомагане на стартиращи компании.

Дейността на финтек предприятията се развива в широк набор от сегменти, сред които:

  • Блокчейн/крипто;
  • Капиталови пазари;
  • Застраховане;
  • ИТ развитие и подпомагане на финтек компании;
  • Кредитиране;
  • Ипотечно кредитиране/недвижими имоти;
  • Плащания;
  • Лични финанси;
  • Регтек;
  • Управление на доходите.

Всеки от гореспоменатите сектори има своя представителна компания в България. Иновативните решения, свързани с плащания и фактуриране, имат най-голям дял, като близо 1/3 от компаниите развиват своята дейност в тази сфера. ИТ-фирмите, които развиват и поддържат финтек компании, също имат сериозна роля в сектора, тъй като представляват 10% от общия брой компании.

Основните изводи от доклада са индикатор за това, че секторът се развива динамично и устойчиво, както и за това, че се наблюдават множество благоприятни предпоставки за стимулиране на предприемачеството в сферата. Финтек индустрията в България е все още в ранните етапи на своето развитие, но вече изглежда обещаващо, както за местните, така и за чуждестранните предприемачи.

Относно Българска финтек асоциация

Българска финтек асоциация е неправителствена организация, обединяваща водещите финтек компании в България. Мисията на Асоциацията е да създаде платформа, обединяваща всички, които са част от сферата на финансовите технологии, както и да насърчи комуникацията и обмена на идеи между тях. Българска финтек асоциация се стреми да представлява и защитава интересите на своите членове пред регулатори, инвеститори, финансови институции, чуждестранни асоциации, партньори и всички останали заинтересовани страни и по този начин да подпомогне развитието на сектора.

Линк към доклада.

Leave a Reply

Your email address will not be published.